Aktualności

Zimowy Maraton Świętokrzyski 2024 już za nami

Zimowy Maraton Świętokrzyski 2024 już za nami

Jeśli się zastanawiasz gdzie najlepiej zacząć sezon pieszo-biegowy, to mamy dla ciebie dwie wiadomości. Pierwsza dobra – najlepiej w Górach Świętokrzyskich podczas Zimowego Maratonu Świętokrzyskiego. Druga wiadomość nieco gorsza – najbliższa okazja na to będzie dopiero w 2025. Zastanawiasz się dlaczego? Odpowiedź jest prosta i na pewno już ją znasz. Zimowy Maraton Świętokrzyski 2024 już za nami.

Teraz tworzy historię i zapisuję się w pamięci oraz na nośnikach danych jako dziesiątki megabajtów zdjęć i filmików.
„Zimówka” osiągnęła już status imprezy kultowej. Imprezy bez której trudno sobie wyobrazić kalendarz wydarzeń ultra. Choć tak naprawdę, trudno włożyć Zimówkę w ramy, bo nie jest zamknięta na żadną grupę. Warunek uczestnictwa jest jeden. Dobre nastawienie, poczucie humoru i serdeczność, ale tego przez te wszystkie lata nie zabrakło wśród uczestników ZMŚ. Właśnie dlatego na linii startu nie brakuje piechurów, biegaczy czy miłośników nordic walkingu. Jest tu też miejsce dla samotnych wilków chcących zmierzyć się face to face z trasą oraz czasem – wszak 48 km w 13 h może onieśmielić. Wpadacie do nas w parach oraz całymi kilkuosobowymi grupami, a także ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi, którzy łagodzą stres wszystkich oczekujących na start.


Z wieloma z Was witamy się jak ze startymi przyjaciółmi, bo spora część z Was to stali bywalcy rozkochani w urokach Gór Świętokrzyskich skrzętnie zebranych na trasie maratonu. Bo jak się nie zauroczyć w widokach z Miedzianki czy nie wpaść w zachwyt wędrując przez kamieniołom Stokówka lub nie zapatrzeć się w górujący nad Chęcinami Zamek Królewski? Czy można nie zapamiętać stromego podejścia pod Czubatkę? Czy można przejść obojętne obok wspaniale wschodzącego słońca tuż przed startem? A do tego wszystkiego baza maratonu jaką jest Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku – miejsce wyjątkowe pod kątem lokalizacji, architektury i co dla nas bardzo ważne – zawsze serdeczne dla organizatorów oraz uczestników Zimowego Maratonu Świętokrzyskiego.


To wszystko tworzy unikatowy klimat „Zimówki” i przyciąga setki zainteresowanych chcących poczuć tę atmosferę. Nie inaczej było 6 listopada 2023 r. kiedy tuż przed godziną 20:00 w setkach domów zapanowało napięcie wymieszane z ekscytacją oczekiwania na odpalenie formularza zgłoszeniowego. Kiedy już to się stało, nic nie było w stanie powstrzymać zdarzeń. Miejsca na liście startowej wypełniały się błyskawicznie, co sekundę przybywało kilkadziesiąt nazwisk, by w nieco ponad trzy minuty ostatnie – 500. miejsce zostało zarezerwowane. Kiedy Wy nerwowo sprawdzaliście czy udało się zdążyć na czas, my po raz kolejny nie dowierzaliśmy, jak do tego doszło.


Czasu na rozterki nie było jednak zbyt wiele, ponieważ zostało nam około dwóch miesięcy na przygotowanie imprezy marzeń, która na długo zostanie w Waszej i naszej pamięci.
Nie ma dobrej imprezy bez wsparcia partnerów i sponsorów wydarzenia. A współpracują z nami urzędy, instytucje, firmy prywatne. To dzięki ich hojności podczas gali medalowej rozlosowaliśmy dziesiątki gadżetów, które pojechały z Wami w Polskę. Dziękujemy Wam za zaufanie i pomoc w sprawieniu, że Zimowy Maraton Świętokrzyski 2024 pozostanie niezapomniany.


Analizujemy czego i ile kupić, czym Was ugościć na punktach kontrolnych, aby dodać Wam sił. Ile litrów wody, a ile kawy na 500. osób będzie wystarczające? Czy ser gouda będzie lepszy niż ser edamski? A zupa? Jaka zupa w tym roku? Sprawdzona pomidorowa czy może inna? A ciastka? Jakie ciastka kupić?! I takich dylematów nie brakuje w sztabie organizacyjnym.
Nie sposób opowiedzieć o wszystkich elementach przygotowań, ale zaufajcie nam, wszystko to jest sumą wielu mniejszych i większych działań, godzin rozmów i rozkmin, które finalnie prowadzą nas do dnia startu.


I nadchodzi 20 stycznia 2024 r. Już nie ma odwrotu, a powtórki nie będzie. To właśnie dziś jest ten dzień, dzień sprawdzenia. Na dźwięk gongu tybetańskiego czeka 450 osób. Chcą już ruszać, bo powiewa mroźny wiatr, pod stopami skrzypi śnieg, a nad horyzontem wstaje słońce. Obiecany warun pogodowy również zameldował się na linii startu! Ostatnie instrukcje, uściski i grupowa fotka. Odliczamy i ruszacie! Ten moment zawsze sprawia, że nasze serca biją szybciej i nawet trochę się wzruszamy.


Gdy jesteście w drodze, po kolei otwierają się dla Was punkty kontrolne. Czeka tam na Was dobra szama, ciepłe i zimne napoje a przed wszystkim ludzie z ogromnymi sercami. Wolontariusze, to mocny filar organizacyjny bez którego Zimowy Maraton Świętokrzyski nie mógłby istnieć. Na trzech punktach kontrolnych spotykacie 18. wolontariuszy, którzy nie tylko podadzą zupę czy herbatę, ale też wskazują drogę czy po prostu wspierają dobrym słowem. Bardzo Wam dziękujemy za Waszą pomoc i zaangażowanie. Ogromnie doceniamy to, że wspieracie „Zimówkę”.


Trzeba wspomnieć o kultowej „herbatce prezesa” bez której już nie można sobie wyobrazić Zimowego Maratonu Świętokrzyskiego. W tym roku taktycznie umiejscowiona na 28. kilometrze, który jest mniej więcej połową trasy, więc miejscem, gdzie często nie nogi, a psychika zaczyna grać kluczową rolę. A taka herbatka nie tylko rozgrzewa żołądki, ale i serca, podnosząc morale. Nie będziemy się rozwodzić nad składem tego napoju, bo kto wie, ten wie, a kto nie wie, tego zapraszamy na kolejną edycję. Warto, również dla herbatki zameldować się na starcie.


Nie ma ZMŚ bez dobrej jakości zdjęć i filmu. Dlatego na trasie jest z Wami ekipa filmowa oraz 4. fotografów. Blask fleszy towarzyszy Wam nieustannie. W końcu to Wasz dzień. Jesteście bohaterami. Efekt? Setki zdjęć z różnej perspektywy, różnego rodzaju i w różnym stylu. A na dokładkę kilkuminutowy film. Będzie co pokazywać znajomym, dzieciom a może kiedyś wnukom.


Mocno stawiamy na bezpieczeństwo, dlatego przed godziną zero sprawdzamy trasę oraz jej oznakowanie, a jeśli cokolwiek budzi wątpliwość, wtedy dokładamy oznakowania. Tak więc na trasie spotkaliście nie tylko różowe wstążki, ale i strzałki podpowiadające kierunek. Nie mogło również zabraknąć Grupy Ratownictwa PCK Kielce, która patrolowała trasę maratonu dbając o Wasze bezpieczeństwo.


Pierwszych uczestników na linii mety przywitaliśmy około 12.30, czyli po 5h od startu. Ostatnich wytrwałych po 21.00. I każdy jest dla nas bohaterem, nieważne czy zrobił trasę w 5 czy 13 godzin. Jesteśmy fanami zarówno wspaniałej kondycji jak i wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia celu. Wszystkich podziwiamy tak samo bardzo, na wszystkich czekały fanfary i gratulacje. Zimowy Maraton Świętokrzyski ukończyło 438 osób.


Na mecie czekała pomocna młodzież z Lokalnego Centrum Wolontariatu w Chęcinach. Żadnej pracy się nie bali. Nalewali zupę, sprzątali stoliki, pomagali we wręczaniu medali. Na wszystkich czekał również koncert zespołu Leniwiec – oficjalnego zespołu Zimowego Maratonu Świętokrzyskiego. Kiedy tylko zaczęli grać, moc i energia powróciły, a parkiet wypełnił się pląsającymi w rytm muzyki uczestnikami i organizatorami. Była moc!


Czy to był koniec imprezy? Ależ skąd! Następny dzień to gala medalowa. Uroczyste wręczenie medali oraz dyplomów, a także rozlosowanie upominków i gadżetów które ufundowali sponsorzy Zimowego Maratonu Świętokrzyskiego.


To niezwykłe jak na kilkadziesiąt godzin można się przenieść w inną czasoprzestrzeń i iloma wspomnieniami, ulotnymi chwilami, momentami można zapisać ten czas w pamięci. Kolejna szansa na takie chwile 18 stycznia 2025 r.


Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli się wyzwania, aby w trudnych zimowych warunkach zmierzyć się z 48. kilometrową trasą. Wyrazy uznania dla Was.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Kielecki oraz Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny. Serdecznie za to dziękujemy.


Dziękujemy mediom, za promocję oraz patronat medialny, którym wydarzenie objęli: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Radio EM, Echo Dnia, Radio Rekord, BiegiGórskie.pl, TRASEO oraz Górskie Wyrypy.


Ogromne podziękowania dla partnerów generalnych, a są nimi: Gmina i Miasto Chęciny, Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach, Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance, Szkoła Podstawowa im. Generała Stanisława Skalskiego w Polichnie oraz Szkoła Podstawowa z oddziałami dwujęzycznymi im. św. Jana Pawła II w Bolminie. Dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy i gościnę na ziemi chęcińskiej.


Dziękujemy partnerowi motoryzacyjnemu, którym był salon samochodowy SOLO Kielce – autoryzowany dealer marki SUBARU. Wsparcie nas dwoma autami pozwoliło nam w sposób komfortowy i niezawodny przemieszczać się po trasie ZMŚ.


Dziękujemy partnerowi strategicznemu Agencji Marketingowej RANGE za wsparcie w organizacji ZMŚ. Dzięki Wam Zimowy Maraton Świętokrzyski 2024 osiągnął jeszcze wyższy level.


Dziękujemy sponsorom i partnerom dzięki Wam to wszystko mogło się zadziać. To liczne grono prezentuje się następująco:
Systemy informatyczne REKORD, Nordkalk Sp. z o.o., Rough Radical, Champagne Pierre Laurent, Aonije Polska , Sowinscy Bonsai Squad, DwaEs – haft komputerowy, Centrum Wydruku Copynet.pl, KTMotors.pl, Szkoła Językowa Helen Doron w Jędrzejowie, Regionalna Organizacja Województwa Świętokrzyskiego, Kręci mnie szosa, Piwo z żuka, Wydawnictwo kartograficzne Compass, Salco - sól bocheńska, zespół Leniwiec, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, TERNOL - agregaty prądotwórcze i systemy zasilania, POLAR – zegarki sportowe, monitory aktywności i sensory tętna, Pracownia Aranżacji Wnętrz PAW, 8K Studio, Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, Team Ozimek, KLAVA – manufaktura odzieży sportowej , Grupa Ratownictwa PCK Kielce, Miodowy Młyn – hotel i restauracja


Dziękujemy wolontariuszom, których obecność i praca umożliwiła organizację ZMŚ.


Wszystkim którzy wsparli czynem i słowem inicjatywę podjętą przez Świętokrzyski Poziom Gór, czyli organizację Zimowego Maratonu Świętokrzyskiego 2024 dziękujemy. Nie znajdujemy słów które mogą wyrazić naszą wdzięczność. Jesteście najlepsi.

 

Czy wiesz że:

Zimowy Maraton Świętokrzyski

to impreza turystyczna odbywająca się w malowniczych terenach gminy Chęciny w województwie świętokrzyskim. Uczestnicy rywalizują w biegu na dystansie maratońskim w trudnych zimowych warunkach, przemierzając urokliwe tereny. To wyjątkowe wyzwanie, które przyciąga miłośników aktywności i przyrody z różnych zakątków Polski.

Organizator

Stowarzyszenie Świętokrzyski Poziom Gór

+48 530 650 079

swietokrzyskipoziomgor@gmail.com

www.swietokrzyskipoziomgor.pl